Hej!

Dzisiaj jest Dzień Drzewa, czyli międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. Chyba każdy człowiek mieszkający na Ziemi wie, co to jest drzewo – wieloletnia roślina o zdrewniałym jednym pędzie głównym (pniu) albo zdrewniałych kilku pędach głównych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny. Obecność drzew jest dla nas tak samo oczywista jak istnienie zbiorników wodnych i powietrza. Najstarsze na świecie drzewo liczy ponad 9000 lat i znajduje się w Szwecji, to Świerk w Dalarna a w Polsce jest to cis Henryk i ma 1250 lat – przy czym dąb Bartek, najbardziej znany ma ich zaledwie ok. 680. Serce i dusza krwawi, jak widzi się lekkomyślne wycinki drzew czy to w lasach puszczach czy miastach. Nie interesują mnie miasta i przepisy utworzone przez ludzi. Całe moje życie we wspomnieniach powracają drzewa, które posadził mój Dziadek oraz te, które tak kochał a zostały już wycięte przez głupotę i widzimisię urzędasów. Dlatego jestem niezmiernie szczęśliwa, że trafiłam na ludzi, którzy te drzewa chcą sadzić i z dużym powodzeniem to robią.

A gdyby tak samemu posadzić swoje drzewo?

Każdy z nas codziennie podejmuje decyzje, które pośrednio lub bezpośrednio mają swoje konsekwencje ekologiczne. Dziesiątki milionów codziennych decyzji składają się na Świat, w którym żyjemy. Projekt tree rebel chce pokazać, że każda decyzja ma znaczenie, a świadomy wybór – pozytywne konsekwencje. Ich misją jest dbanie o zdrową planetę i inspirowanie ludzi do bycia ekologicznie świadomymi konsumentami. Nie lubią górnolotnych haseł, wolą działać i nie boją się pobrudzić sobie rąk. Ich cel na 2020 rok to posadzenie ponad 1000 drzew! Docelowo, chcą zasadzić tysiące drzew w Polsce i na Świecie. Kupując koszulkę od tree rebel otrzymujesz gwarancję posadzenia 10 drzew i możesz nawet sprawdzić, gdzie Twoje drzewa są – tutaj. Ładnie i prosto brzmi, ale jak to się odbywa  praktyce? Bez zbędnych słów, obejrzyj ten materiał. tree rebel współpracuje z zaufanymi partnerami w Polsce i na świecie. Drzewa sadzone są wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Stawiają na transparentność i dlatego na koniec każdego roku, wspólnie z  partnerami, przedstawiają raport ze zrealizowanych działań. Ja w tym roku posadziłam swoje 10 drzew, a Ty?

Jakby wyglądało nasze życie bez drzew?

Drzewa to nie tylko piękne, zielone obiekty w okresie letnim. Schronisz się pod ich rozłożystymi gałęziami przed palącym słońcem czy deszczem w pochmurne dni. Bezkresna preria bez jednego wyższego drzewa bez wątpienia napawa lękiem. Drzewa filtrują ogromne ilości dymu, pyłu i wszelakich zanieczyszczeń, dzięki temu my możemy oddychać czystszym powietrzem. Widok drzew jest dla nas tak bardzo oczywisty, że ciężko sobie wyobrazić, że mogłoby ich zabraknąć. Mimo tego, działania prowadzone w ostatnich latach nie są optymistyczne i to od nas bardzo wiele zależy. Zupełnie innej perspektywy i percepcji drzew uczy książka Sekretne życie drzew. W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Szacunek dla drzew jest tak samo istotny jak dla drugiego człowieka i zwierząt, warto o tym pamiętać.

Pisząc cały tekst zasłuchiwałam się, pląsałam i nuciłam razem z Paprodziadem. Zapraszam też do przeczytania bajki.

ŁĄKI ŁAN- LASS: https://www.youtube.com/watch?v=vIOxazUZVXE&ab_channel=AsfaltRecords

Czaaaas do lasu iść znowu…

Marta


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *