Hej!

Wiecie na pewno, że staram się w codziennym życiu być uważną i kontra byciem osobą Wszędzie Mnie Pełno realizuję to postanowienie

Chcę na łamach bloga poruszać tematy związane z zaplanowaniem czasu począwszy od wartościowego spędzenia poranka, weekendu, przez niemarnowanie czasu na bzdety po zastanowienie się co my możemy zrobić aby oszczędzić czas Naszej Planecie, przez co nam samym, naszym dzieciom i tak dalej. Żyj lokalnie ale myśl globalnie, bądź świadomy i odpowiedzialny.

Wprowadzony właśnie przez Parlament Europejski zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku ma obowiązywać od 2021 roku. Bardzo mnie ta wiadomość ucieszyła, bo myślę sobie, że to nie tylko filozofia, podejście do życia czy może dla kogoś bycie hipisem, ale bardzo poważny temat na który już zwracają uwagę rządy. Sceptycy pytają, co w zamian?

Moi Drodzy, zawsze mamy wybór!

Szukając coraz to nowych dróg będących w moim zasięgu na bycie bardziej eko trafiłam na Wielorazowo_ekotorby

Założycielka, Dorota, urzekła mnie, jak sama to określiła ,,nadmiernym doszukiwaniem się sensu” i szukała robienia czegoś, co ma sens. No cóż, ja mam tak samo, więc stwierdzam tu i teraz, że nie ma w tym żadnej nadmierności, tylko zwykła pasja! I dobro. Bo Dorota projektuje i sama szyje woreczki, które zastępują te plastikowe, jednorazowe, sklepowe – często przecież też (olaboga!!!) – płatne! Od razu Was w tym miejscu uspokoję, po kilku wizytach w sklepie wielorazowe woreczki się zwracają i tym samym znika plastikowa kula śmieci generowana przez nas.

Samo używanie wielorazowych toreb nie było dla mnie czymś odkrywczym

Już za czasów studiów miałam zawsze w zanadrzu torbę lnianą na zakupy, głównie z racji oszczędności 😉 Ale pakowanie towarów na wagę typu groch, bakalie czy siedem marchewek do wielorazowych, lnianych woreczków wywołało u mnie nie lada zaskoczenie, nie mniejsze niż Pań kasjerek 🙂 Nie będę opisywać uśmiechów, zaskoczeń ani rozmów na ten temat w markecie czy na targu, musicie stworzyć sobie to wyobrażenie i doświadczenie sami. Polecam olsztyński targ na Grunwaldzkiej – to tak w ramach lokalności.

I znów w ramach oszczędności. Mając do dyspozycji 6 woreczków, kupujesz 6 produktów, a nie 12.

Razem z Dorotą podzielamy wizję przyczynienia się do wyzwolenia planety z plastiku oraz zainteresowaniem filozofią less waste

Generalnie polecam obejrzeć parę filmów w temacie, bo widząc te straszliwe hałdy śmieci można się porządnie wkurzyć. A niezależnie od naszych życiowych motywacji chyba na każdego najbardziej działa porządny wstrząs, złość i pełna niezgoda na coś. Wtedy się zaczyna działać. Polecam teraz zastąpić jednorazowe torebeczki takimi wielorazowymi i pomyślcie sobie, jak bardzo pomagacie sobie samym. Rocznie zatruwamy morza i oceany 10 milionami ton plastiku. Zaczynając od siebie, w mniejszym mieście, robisz już coś znaczącego! Pisałam już o tym tutaj.

Woreczki od wielorazowo_ekotorby szyte są często z materiałów, które Właścicielka ma jeszcze ze studiów

Wiele materiałów, które zostały Dorocie zaczęły ranić jej oczy. A więc woreczki są tworzone w duchu filozofii podwójnego less waste, oraz handmade in Poland 🙂 Ja dodaję im trzecie życie – podczas prania wrzucam tam drobne rzeczy, które skrzaty z pralki potrafią przejąć podczas wirowania 😉 Bardzo lubię używać przedmiotów wielofunkcyjnych, po recyklingu, z duszą i historią, którą czuć w historii Doroty i jej wielorazowo_ekotorby.

 

Marta.

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.