Hej!

Na dzień przed Wigilią pewnie nie w głowie Wam czytanie bloga, chociaż wierzę, że coraz więcej osób traktuje ten czas na luzie! Czy okna już pomyte, żeby Pan Jezus mógł zobaczyć, czy posadzka wyfroterowana? Podśmiechujki sobie urządzam a sama od tygodnia jeżdżę na mopie.Ale nie tak świątecznie i oszalała, tak po prostu, jak co tydzień. I nie mam problemu z tymi nieszczęsnymi oknami, bo szybko robi się ciemno a wpatrywać wolę się w swoją choinkę i domowników, a nie za okno. W święta celebruję to, co w środku a nie na zewnątrz, w każdym aspekcie. Jeżeli jednak ktoś czuje potrzebę pilnego i generalnego porządku jeszcze przed nowym rokiem, podsyłam ściągę – tutaj. W tym roku sprzątania i przygotowywania zaczęłam już w październiku i tak oto teraz mam wszystko przemyślane i dzięki temu mam głębokie poczucie spokoju, oszczędności czasu i pieniędzy. Prezenty spakowane, jedzenie przygotowane i odebrane, choinka ubrana.

Co z tą choinką?

Brać czy nie brać, kupować, wypożyczać a może hodować własną w ogrodzie czy u sąsiada? Używanie sztucznej choinki staje się obojętne dla środowiska po 10 latach użytkowania. Przyjrzałam się sprawie świątecznych drzewek dogłębnie. Moja choinka pochodzi z okolicznego nadleśnictwa, jest to świerk, który mierzy około 3,10 metra i kosztował 30 zł. Kupując w leśniczówkach wspierasz Lasy Państwowe. Wypożyczanie choinek ma w sobie więcej marketingu niż ekologii. Transport, ceny oraz nie do końca wyjaśnione pochodzenie oraz brak informacji na temat ponownego sadzenia drzewek nie przekonało mnie. Można też oczywiście zaopatrzyć się w choinkę marketową, ale też nie jestem pewna ich pochodzenia, kupowanie takiej skandynawskiej jest po prostu bezsensowne. Który gatunek? Jodła jest ładniejsza i lepiej się przyjmie z powrotem do ziemi, ale to wciąż świerk jest najbardziej popularny. A co z choinką po świętach? Można ją na przykład wywieźć do lasu, ale trudno się zgodzić, żeby zrobić z lasu cmentarzysko – świerk rozkłada się długo. Wiele się naczytałam oburzonych głosów w internecie, że tylko STOJĄ POTEM TE CHOINKI POD ŚMIETNIKAMI! I bardzo dobrze, że tam stoją, najwidoczniej sami świadomi ludzie mieszkają w okolicy. NIE WRZUCAMY CHOINEK DO KONTENETRÓW. Jest to materiał bio, który ulega w ten sposób skażeniu i nie nadaje się już do obróbki. Choinki zostawione pod śmietnikami są zbierane przez odpowiednie służby i przerabiane na kompost – zero waste jak się patrzy!

Co na choinkę?

Dobrze, wybór choinki mamy już za sobą, teraz przydałoby się ubrać, prawda? Musicie mi wybaczyć pewną ortodoksyjność, w którą popadłam, ale ja już nie jestem w stanie znieść większości wystaw świątecznych, marketowo-sieciówkowych… Zaczęłam od zera, ponieważ nie mieliśmy w ogóle żadnych ozdób – parę lat temu dostaliśmy kilka używanych ozdób od rodziny, kilka lat nie mieliśmy choinki wcale, a ozdoby szlak trafił w zalanej piwnicy. Powiedziałam sobie, że absolutnie nie zostawię ani grosza w koncernach! Nie będę kupowała ani kolekcjonowała plastiku! Dbam o siebie, bliskich i Planetę cały rok. Każdego dnia bardzo rozważnie podejmuje konsumenckie decyzje planując, lub kupując oferty dnia w warzywniaku, a w święta? Mam ulec presji czasu, mediów? O nie! Na swoim blogu przedstawiam Wam wyłącznie polskie, zaufane firmy. Ludzie, którzy stoją za tym, o czym pisze, to istoty pełne pasji i talentu. Wpadłam na znakomity pomysł – zaproszę kilka polskich rękodzielniczek i razem stworzymy projekt Polska Choinka.

Polska Choinka

Razem mówimy stop komercyjnej bylejakości. Mamy dosyć miliona takich samych ozdób z taśmy produkcyjnej w Azji. Nie akceptujemy wszechobecnego badziewia z plastiku, o którym zapomnimy do następnych świąt i… wyrzucimy. I kupimy kolejne, w innym kolorze, z innego sklepu, gdzie mamy akurat promocję 2+3. Wymarzyłam sobie, że moja choinka będzie less i zero waste, na wiele, wiele lat. Że moje ozdoby choinkowe będą zdobić choinki moich dzieci i wnuków i któreś z nich wrzuci zdjęcie na kosmo-Facebooka ozdoby swojej pra, pra babki. Chcę zmieniać przyzwyczajenia, włączać myślenie i tworzyć historię. Jak pomyślałam, tak zrobiłam. W odmętach internetu znalazłam szczęść niesamowitych Kobiet, które mają taką samą wizję pięknych świąt. I tak powstała moja… nasza polska choinka.

Poznajcie

Macramagic – o Marcie pisałam już tutaj a na mojej choince zawisły jej Gwiazdy. Rozmiar i kunszt wykonania każdej ozdoby sprawiają, że są bardzo eleganckie i cudnie zdobią drzewko.

Colourconcept by Matuszka – Joaśka – Królowa Szudełka! Grzybki oraz żołędzie w jej wykonaniu to prawdziwe perełki Instagrama i choinki. Co ciekawe, czapeczki żołędzi… są prawdziwe! To jest wyjątkowy majstersztyk.

Made by Caroline (@made_bycaroline) – Karolina i jej Mama to zgrany zespół, projektują i tworzą razem. Makramki i choineczki wykonane przez Karolinę są o tyle fantastyczne na choince, co uniwersalne – ja nie mam zamiaru chować tych cudeniek po świętach – zostają z nami cały rok jako ozdoby!

Welonka (@welonka_) – Z miłości do naturalności Weronika zakochała się w sznurku. Plecie aniołki, lukrowane laseczki i inne, najmniejsze i najpiękniejsze ozdoby choinkowe nie marnując nawet centymetra sznurka!

short.embroidered.stories.shop crème de la crème Polskiej Choinki. Bombka, która z tradycyjnej bombki ma tylko kształt. Kamila haftuje haftem płaskim wzory własnego projektu. Embroidery są perfekcyjne i przyciągają wzrok każdego gościa świątecznego. Myślę, że równie ciężko będzie mi się z nimi rozstać po świętach!

Petite Events – cóż może być najbardziej ekologiczną ozdobą choinkową? Oczywiście, pierniczki i to pięknie lukrowane! Najlepsze w tym jest to, że w chwili słabości, można je schrupać!

Jak Wam się podoba ten pomysł? W nowym Roku jeszcze więcej będzie takich pomysłów! Tu macie jeszcze życzenia świąteczne i SESJĘ W ŚNIEGU!

Jak wyglądają wasze choinki? Jesteście przekonani do tworzenia historii? Garść świątecznych inspiracji less i zero waste – pamiętaj, nie rób za dużo jedzenia – nie jest jeszcze za późno! W razie czego, poszukaj osób głodnych i potrzebujących właśnie teraz. Może zaproś kogoś samotnego? Śpiewaj kolędy, idź na spacer. Zmieniaj przyzwyczajenia, włącz myślenie i twórz historię.

Marta

 

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *