Cześć!

Uważam, że przyszłość architektury należy do budownictwa ekologicznego i naturalnego. Dlaczego? Ponieważ z biologicznego punktu widzenia jesteśmy zwierzętami – dzielimy z małpą 96% DNA. Nic więc dziwnego, że lubimy podobne cechy otoczenia – świeże powietrze, szum wody, naturalny krajobraz, ciepło, zieleń. Badania z zakresu psychologii środowiskowej dowodzą, że połączenie z naturą jest adaptacyjną funkcją człowieka, pozwala utrzymać dobre samopoczucie a wręcz pomaga w przywróceniu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że w środowisku zurbanizowanym, gdzie nieustannie wystawieni jesteśmy na sztuczne oświetlenie niezgodne z naszym rytmem dobowym, hałas czy przesuszone powietrze będziemy czuć się źle a nawet chorować. W dzisiejszych czasach około 60 % mieszkańców naszej planety mieszka w miastach. Średnio aż 87% (a według niektórych badań aż 92%) czasu spędzamy w budynkach czyli w otoczeniu, które sami tworzymy. Otaczająca nas przestrzeń oddziałuje na wszystkie zmysły, nie tylko na ciało ale też na umysł. Warto więc podejść do projektu naszego otoczenia holistycznie i z należytą starannością. W tym kontekście ogromnym plusem naturalnych budynków i wnętrz jest ich wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Przykładowo formaldehydy zawarte w materiałach i produktach wnętrzarskich jak dywany, farby czy płyty meblowe mają powolny ale poważny wpływ na nasze zdrowie, w szczególności na nasz system nerwowy. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie przedmiotów i materiałów jakimi się otaczamy. Ludzkość od dawna próbuje sprecyzować subtelną i ulotną definicję idealnego miejsca do mieszkania. Popularność pojęć takich jak fengshui, hygge czy chociaż programów telewizyjnych z poradami wnętrzarskimi świadczy o tym, jak ważne dla nas jest to zagadnienie. Obecnie architekci i projektanci wnętrz na całym świecie, korzystając z aktualnych badań naukowych tworzą piękne wnętrza , przestrzenie i budynki oparte o filozofię Biophilic design. Jest to metodologia projektowa nastawiona na zapewnienie człowiekowi dobrostanu poprzez wprowadzenie do wnętrza naturalnych materiałów oraz takich, które się nią inspirują, by odwzorować we wnętrzu warunki takie jak na zewnątrz.

Budowa własnego domu to nie jest bułka z masłem. Ilość decyzji jakie stoją przed inwestorem jest w stanie przytłoczyć każdego, nawet najbardziej wytrwałego zawodnika. Czy warto ? Bardzo tak. Czym może się odwdzięczyć przestrzeń zaprojektowana i zbudowana z czułością dla wszystkich zmysłów? Lista korzyści jest ogromna, od dobrego samopoczucia po korzyści zdrowotne.

Stwórz swoją zdrową i bezpieczną przestrzeń do życia

Nazywam się Patrycja Kaczmarczyk i zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz oraz budynków. – zajrzyj na Instagrama. Od wielu lat interesuję się ekologią, a od jakiegoś czasu również ideologią zero waste. Inspiracja naturą w projektowaniu zaczęła się jeszcze na studiach w 2007 roku, kiedy jako współtwórca koła naukowego “Grow” brałam udział w projekcie SusPurPol dotyczącym zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego.

 

Spójrzmy na zagadnienie z jeszcze innego punktu widzenia. Sektor związany z budownictwem odpowiada za 47% emisji Co2*. Dla porównania transport jest odpowiedzialny za 33% a przemysł za 19%, czyli jasno widać że bez zmian na rynku budowlanym trudno oczekiwać zdecydowanej poprawy w kwestii ekologii. Rynek budowlany i wyposażenia wnętrz mają także ogromny wpływ na generowanie śmieci czy zużycie energii, dlatego niesamowicie ważne jest by mówić o tym głośno.

Ekologiczne domy – ogóle zasady

Typ budynków, które opisują poniższe wytyczne to ogólnie rzecz ujmując domy ekologiczne lub bioklimatyczne. Charakteryzują się one dostosowaniem do warunków lokalnych, zapewnieniem komfortu mieszkańcom oraz oszczędnością energii. Budownictwo bioklimatyczne pojmuje budynek jako żywy organizm, który potrafi współpracować z otoczeniem. Żeby to było możliwe trzeba spełnić następujące zasady.

  1. Usytuowanie względem stron świata i nasłonecznienie. Ujarzmiona energia słoneczna to klucz do prawidłowo działającego budynku. W naszej szerokości geograficznej najlepiej skierować dłuższą elewację w kierunku południowym i ulokować w niej największe okna. Taką elewację nazywamy “aktywną”, ponieważ służy do wpuszczania energii słonecznej do wnętrza. W miesiącach zimowych, służy do ogrzewania pomieszczeń – przezierna przegroda, zazwyczaj w postaci szyby, wpuszcza wraz ze światłem ciepło, które nie wydostając się z powrotem na zewnątrz ogrzewa pomieszczenie. Jeśli dodatkowo zastosujemy posadzkę kumulującą ciepło, np. kamienną lub masywną ścianę z odpowiedniego materiału zatrzymamy ciepło słońca na dłużej. W miesiącach letnich z kolei – gdy może wystąpić przegrzanie wnętrza, stosujemy markizy, daszki i żaluzje by ograniczyć opisany wyżej efekt. Z pomocą przychodzi nam sama natura – kąt padania promieni słonecznych w lato jest dużo wyższy niż w zimie, a więc mniejsza ilość bezpośredniego ciepła dociera do wnętrza.
  2. Rozmiar powinien być optymalny z naciskiem na mały. Ile sypialni potrzebujesz, jak wielu masz członków rodziny i czy często przyjmujesz gości ? Odpowiedź na te pytania to podstawa by stworzyć dla Ciebie dom idealny – nie za mały ani nie za duży. Trzeba pamiętać że dla środowiska im mniejszy tym lepiej – ponieważ oznacza mniejsze zużycie energii zarówno na produkcję materiałów jak i na bieżące użytkowanie. w polskim prawie budowlanym najmniejsze samodzielne mieszkanie nie może mieć mniej niż 25 m2 (wyjątki to adaptacje starych wnętrz sprzed wprowadzenia tego przepisu). W kwestii domu reguluje się parametry poszczególnych pomieszczeń a jeśli całość zmieści się w 35m2, w szczególnych przypadkach nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę. Popularnym trendem w ostatnich latach jest #tinyhousmovement. Ludzie z własnej woli mieszkają w bardzo małych domkach i na licznym filmikach na YouTube opowiadają o zaletach takiego mieszkania. Największą jest oszczędność pieniędzy na budowę i eksploatację, a co za tym idzie wolność i więcej czasu na hobby i dla rodziny zamiast na pracę zawodową. Korzyści dla środowiska również są znaczące ponieważ budownictwo tradycyjne generuje bardzo duże zużycie energii i emisję zanieczyszczeń. Urbanizacja to trend, który definiuje nadchodzące stulecie, a przy kurczących się zasobach surowców na materiały budowlane mikro mieszkania i małe domy z alternatywnych materiałów to odpowiedź na nadchodzące wyzwania.
  3. Stopień zwartości bryły budynku określany współczynnikiem A/V. Jest to stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do ogrzewanej kubatury. Im mniejszy jest tym lepiej. W praktyce oznacza to kształt zbliżony do prostopadłościanu, jednak pamiętajmy że mowa tu o części ogrzewanej – bardzo przydatne elementy takie jak gzymsy, okapy, ganki i różne daszki są wciąż mile widziane a nawet pomocne. Budynki o skomplikowanej architekturze są trudniejsze do prawidłowego ocieplenia, więc bardziej narażone na występowanie mostków termicznych.
źródło https://osbn.pl/technologie

Materiały i techniki budowlane

Stal i beton, popularne materiały budowlane, zużywają bardzo dużo energii. Szacuje się że 8 % emisji gazów cieplarnianych pochodzi z tych dwóch materiałów, co więcej piasek budowlany na naszej planecie staje się materiałem deficytowym! Dlatego warto pomyśleć o naturalnej alternatywie. Prawdziwą kopalnią wiedzy na temat naturalnych materiałów budowlanych jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego – po dokładne wiadomości zapraszam na ich stronę, kanał na YouTube i organizowane w plenerze warsztaty. Rozpoczynając budowę własnego domu nie jesteśmy skazani na bloczki betonowe z marketu budowlanego, żelbet, styropian i plastikowe okna. Wybór technologii wznoszenia ścian jest wbrew pozorom całkiem spory i obejmuje takie techniki jak:

  1. Beton konopny to mieszanina rozdrobnionych fragmentów drewna konopnego, spoiwa na bazie wapna oraz wody. Technologia hempcrete nadaje się do budowy ścian, ocieplania stropów, dachów, podłóg oraz termomodernizacji istniejących budynków.
  2. Strawbale czyli kostki słomiane, które są wykorzystywane najczęściej do izolacji ścian, możliwe jest także izolowanie dachów, stropodachów i podłóg wentylowanych. Jest to niskoprzetworzony materiał bez „chemii budowlanej”, w 100% odnawialny – organiczny, lokalny i o dobrej izolacyjności cieplnej.
  3. Ziemia ubijana – sztuka budowania z ziemi ubijanej (ang. rammed earth) polega przede wszystkim na odpowiednim doborze składników mieszanki: różnych frakcji kruszywa, piasku i gliny. Właściwie ustalone proporcje umożliwiają wznoszenie ścian nośnych, nawet do wysokości kilku kondygnacji, bez dodatkowych stabilizatorów np. cementu.
  4. Glina jest jednym z najstarszych i najzdrowszych materiałów budowlanych szerokiego zastosowania. Stosowana powszechnie prawie na całym świecie nie ma żadnego negatywnego oddziaływania na zdrowie człowieka. Nie wymaga chemicznych dodatków, ulepszaczy, plastyfikatorów i środków konserwujących.
  5. Drewno to niesamowity materiał budowlany – nie dość że rosnąc produkuje tlen (w przeciwieństwie do betonu, który pochłania ogromne ilości energii i emituje CO2), to można z niego wyczarować dosłownie wszystko. Od konstrukcji domów szkieletowych po ogromne hale z drewna klejonego, od okładzin elewacyjnych, przez meble i elementy konstrukcyjne. Zagrożeniem dla środowiska jest jednak niekontrolowana wycinka lasów i nadmierne eksploatowanie natury.
  6. Okna drewniane lub stalowe jako alternatywa popularnych plastików. Są ponadczasowe i można je odnawiać. Najlepiej by były trójszybowe – taka technologia zatrzymuje więcej ciepła w budynku. Parapety drewniane lub kamienne. Trzeba również bardzo starannie wykonać na budowie styk okna ze ścianą ponieważ jest to miejsce bardzo narażone na powstawanie mostków termicznych czyli wychładzanie budynku.
  7. Ocieplenie z wełny mineralnej, drzewnej, słomy, betonu konopnego – wszystko byle nie styropian. Naturalne materiały pozytywnie wpływają na cyrkulację wilgoci w budynku. Ludzie przebywając w pomieszczeniach produkują spore ilości pary wodnej przez gotowanie, pranie czy oddychanie. Jeśli ta para wodna nie ma gdzie się wydostać w naturalny sposób, wykrapla się w nieodpowiednich miejscach i może powodować np. zagrzybienie ścian czy okien. Styropian i plastikowe okna z zamkniętymi nawietrznikami to prosty przepis na grzyba w mieszkaniu.

Materiały wnętrzarskie

Lotne związki organiczne to uboczne produkty procesów przemysłowych, stanowiące źródło zanieczyszczeń środowiska, mogą przyczyniać się do powstania np. smogu fotochemicznego. LZO nie jest również bez wpływu na ludzkie zdrowie i samopoczucie, mogą również wywoływać alergię. Jak już wiadomo obecnie większość ludzi mieszka w miastach i w budynkach spędzamy około 90 procent naszego czasu.

aceton – farby, materiały wykończeniowe i uszczelnienia.

węglowodory alifatyczne (dekan, oktan, heksan) – farby, kleje, składniki uszczelniaczy, dywany, linoleum

węglowodory aromatyczne (WA) (toluen, ksylen, benzen) – kleje, farby, linoleum, tynki, masy gipsowe

wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) (benzo[a]piren, bifenyl, naftalen) – farby, tworzywa sztuczne

związki zawierające chlor (dichlorometan, chlorek metylu, trichloroetan) – tapicerowanie, środki do czyszczenia dywanów, lakiery, zmywacze, rozpuszczalniki

octan n-butylu – pokrycia dźwiękochłonne, linoleum, uszczelnienia

dichlorobenzen – środki przeciw molom, odświeżacze powietrza, dywany

4-fenylocykloheksen (4-PC) – farby, dywany

terpeny – środki czystości, dezodoranty

Stosując naturalne materiały możemy w znacznym stopniu ograniczyć wpływ tych substancji na nasze zdrowie oraz na środowisko.

Wybór posadzek jest spory. Trochę nam panują we współczesnych wnętrzach sztuczne panele ale nie musimy się ograniczać do asortymentu typowych marketów budowlanych. Oczywistym wyborem są panele podłogowe drewniane – parkiet. Poza tym wszystko co naturalne – kamień, ceramika. Takie materiały są nie tylko piękne i szlachetne ale także bardzo długowieczne, mogą być szlifowane, konserwowane, cyklinowane i odnawiane na wiele sposobów co zapewnia im żywotność dużo lepszą niż plastikowi czy płycie meblowej. Parkiet ma kolejną zaletę – może być rozebrany i użyty ponownie w innym wnętrzu. Jeśli jednak nie możemy użyć materiałów naturalnych (np. ze względu na przepisy p.poż, cenę czy wagę materiału ) z pomocą przychodzą wykładziny dywanowe z recyclingu. Mają doskonałe właściwości akustyczne są bardzo estetyczne, kolorystyka jest miła dla oka a z punktu widzenia ekologii przyczyniają się do oczyszczania oceanów z sieci rybackich.

Farby np. gliniane. Podstawowe zalety farb i tynków glinianych to utrzymywanie odpowiedniej wilgotności, pochłanianie zapachów (w tym dymu nikotynowego), ograniczanie niekorzystnego wpływu elektro-smogu oraz właściwości antyalergiczne. Ecomat / Ecosoft to ekologiczne farby nowej generacji, bez LZO (0 LZO), przeznaczone do malowania ścian i sufitów w budynkach mieszkalnych, hotelach, biurach i szkołach. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii udało się uzyskać farby, które przy zerowej szkodliwości zachowują najwyższą jakość wykończenia oraz łatwość aplikacji.

Ekologiczne domy

Ogrzewanie to ponad 70% zużycia energii w gospodarstwie domowym, kolejne 15 procent idzie na podgrzanie wody. Najbardziej ekologicznym źródłem energii są źródła odnawialne jak słońce, wiatr, ciepło ziemi, energia wodospadów. Energia słoneczna może być wykorzystywana w budownictwie na kilka sposobów. Po pierwsze słońce w sposób naturalny oświetla i ogrzewa nasze domy i mieszkania, więc stosując np posadzkę kamienną i odpowiednio rozmieszczone przeszklenia możemy wykorzystać energię słońca w naszym domu bez skomplikowanych technologii. Możemy także wykorzystać słońce jako zasilacz ogniw fotowoltaicznych produkujących prąd lub do produkcji energii cieplnej w kolektorach słonecznych. Innym ekologicznym źródłem energii jest wiatr, już teraz działają liczne farmy wiatrowe produkujące energię. Ludzie wykorzystują energię wiatru od tysięcy lat. Znane nam wiatraki wynaleziono w IX wieku we wschodniej Persji, do Europy dotarły pod koniec XII wieku. Pierwsze wiatraki służyły głównie do mielenia zboża. Wiatrak był z reguły drewniany, niekiedy murowany, wyposażony w skrzydła poruszane siłą wiatru i napędzające urządzenia. Jest najstarszym silnikiem wiatrowym – przetwarza energię wiatru na energię kinetyczną w ruchu obrotowym. Jest poprzednikiem turbiny wiatrowej, którą potocznie również nazywa się wiatrakiem. Nowoczesne elektrownie wiatrowe wykorzystują zaawansowane technologie, oparte na doświadczeniach przemysłu lotniczego. Potrafią pracować w bardzo różnym środowisku, przy zmiennych prędkościach i kierunkach wiatru.(źródło http://energyinvestgroup.pl/rynek-energii-odnawialnej/jak-dziala-elektrownia-wiatrowa/). Również za bardzo ekologiczne i ogólnodostępne uważa się pompy ciepła korzystające z temperatur ziemi lub powietrza. Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie nie tylko ekologiczne ale też ekonomiczne. Kiedy energię już wyprodukujemy możemy stosować np rekuperatory, służące do odzyskiwania ciepła z powietrza, którym wentylujemy budynek.

W przypadku domów ekologicznych detale mają znaczenie nie tylko estetyczne. Daszek będzie chronił wnętrze budynku przed przegrzewaniem w miesiącach letnich, kiedy słońce jest wysoko. Okap osłoni elewację przed wodą i śniegiem. Okiennice i żaluzje pomogą sterować ilością wpuszczanego do środka światła i wypuszczanego ciepła. W przypadku mieszkań warto wykorzystać istniejącą powierzchnię okien i odpowiednio rozplanować meble., warto również dobrać odpowiednie zasłony lub żaluzje. W miesiącach zimowych pamiętajmy żeby nie zastawiać grzejników. Projekt, czyli to gdzie i jak na działce umieścisz swój budynek ma znaczenie dla późniejszego zapotrzebowania energetycznego. Również ważne są takie zagadnienia jak lokalizacja drzew iglastych (z reguły od północy) i liściastych (od południa). Jest to istotne ponieważ całoroczne iglaki chronią przed wiatrem i wychłodzeniem, a drzewa i krzewy liściaste dają upragniony cień w lato. Z kolei w zimę zrzucają liście a więc przepuszczają więcej światła. Super ważne jest też odpowiednie umiejscowienie ogrodów deszczowych czy zbiorników retencyjnych, zwłaszcza jeśli działka ma spadek.

Oszczędzanie wody to bardzo ważny aspekt w ekologicznym trybie życia. Jeśli odpowiednio przemyślimy je na etapie projektu budynku ułatwimy sobie wiele czynności i zwiększymy swoją efektywność. To zagadnienie można podzielić na dwa główne nurty – po pierwsze gromadzenie deszczówki a po drugie efektywne i oszczędne użytkowanie. W pierwszej kategorii bardzo ważne jest zaplanowanie takich elementów jak zbiorniki retencyjne ( podziemne lub naziemne) oraz ogrody deszczowe. Także stosowanie nawierzchni nasiąkliwych, nie utrudniających wsiąkania wody w ziemię ma spore znaczenie. W kwestii oszczędzania wody, poza kwestią codziennych nawyków jak np. kąpiel pod prysznicem zamiast w pełnej wannie, można posiłkować się specjalnymi urządzeniami jak perlator, specjalna bateria, oszczędna pralka czy cały system odzysku tzw. wody szarej.

Less i zero waste

Zacznijmy przeanalizowania Twoich nawyków i przyzwyczajeń. Jesteś już zero waste czy nie bardzo? A może Ty segregujesz ale Twój współlokator nie bardzo ? Segregacja odpadów – możesz bardzo ją sobie ułatwić dobierając odpowiedni zestaw pojemników na odpadki. Prawdopodobnie Twoje śmieciowe zwyczaje będą się różnić w zależności od tego czy mieszkasz sam czy z rodziną, w domu czy w bloku, pod miastem czy w centrum , ile masz lat itp. ale dobry projekt strefy na odpady na pewno pomoże ci w sensownym gospodarowaniu śmieciami. Nie każdy może być Bea Johnson ale można się starać. Spróbuj być zero waste i już na etapie zakupów myśleć o śmieciach. Kompostownik, nawóz z bananów , peeling z kawy <3

Wyposażenie wnętrz

Meble z litego drewna są piękne, miłe w dotyku, podatne na przeróbkę i naprawdę długowieczne. Żeby nie marnować nowych drzew warto rozejrzeć się w sklepach z antykami, na pchlich targach … a nawet na śmietnikach! Serio, moja przyjaciółka odnowiła krzesła których pozbył się sąsiad i są przepiękne. Takie okazy potrafią osiągać wysokie ceny ponieważ to klasyki polskiego wzornictwa przemysłowego, wymagały jedynie lekkiego odświeżenia i wymiany tapicerki. To cały urok drewna – ma warstwy, można je szlifować i lakierować i znów odzyskuje dawny blask. Innym bardzo fajnym materiałem na meble są rattan, bambus i wiklina. Są to materiały naturalne, odnawialne i dające bardzo duże możliwości w zakresie kreacji wizualnej. Są też wbrew pozorom wytrzymałe – z bambusa o pewnym przekroju można stawiać kilkupiętrowe obiekty. Każdy możliwy mebel – od dziecięcego łóżeczka, przez stolik kawowy po huśtawkę możemy znaleźć w asortymencie polskiej firmy Bohoswing. Jeśli chodzi o meble tapicerowane coraz częściej udaje mi się znaleźć pokrycia sof 100 procent bawełniane a nawet z lnem. Wciąż najwięcej jest poliestru ale jednak materiały łączone bawełna + poliester lub sama bawełna pojawiają się coraz częściej i to bardzo dobry znak. Warto czytać z czego wykonany jest produkt czy obicie bo pojawia się coraz więcej alternatyw dla tworzyw sztucznych. Przykładowo cała bawełna stosowana w produktach IKEA pochodzi z upraw zrównoważonych. Oznacza to, że bawełna pozyskiwana jest z odzysku lub wyhodowana przy użyciu mniejszej ilości wody, nawozów i pestycydów, a jednocześnie farmerzy osiągają większe zyski. Pokrycia bawełniane w Ikei póki co stanowią mniejszość ale można zamówić pokrowce oddzielnie lub pobuszować na stronie https://www.dekoria.pl/. Można też zaopatrzyć się w poszczególne materiały i samemu lub z pomocą fachowca zrobić mebel na wymiar np. z maty kokosowej, która składa się w 100% naturalnego włókna kokosowego. Produkowana jest techniką igłową, bez używania środków chemicznych. Maty kokosowe cenione są za swoje zdrowotne właściwości, przeciwdziałają odleżynom, ułatwiają zasypianie (odpowiednia twardość), są antyalergiczne i antygrzybiczne. Mata kokosowa głównie stosowana jest w sektorze tapicerskim przy budowie mebli: np. sof, kanap, dodatkowo usztywniając ich konstrukcję.

Tekstylia

Wnętrze w którym chce się przebywać kojarzy się nam z czymś przytulnym. Minimalizm minimalizmem ale ciepły kocyk czy miękka poduszeczka to jest to 😉 A tak serio – niezależnie od wybranej estetyki wnętrza, tekstylia pojawią się czy to w postaci pościeli, zasłon czy dywanu. Super jeśli te domowe umilacze są wykonane z materiałów naturalnych. Podobnie jak w przypadku mebli tapicerowanych pojawia się coraz więcej alternatyw dla wszędobylskiego poliestru, który jest niczym innym jak plastikiem – jeśli taka poduszka nam się znudzi będzie rozkładać się kolejne 200 czy 500 lat. Bawełna i len – barwione naturalnie lub nie barwione wcale, mięciutka naturalna wełna, rafia , trawa morska – to alternatywa nie tylko ekologiczna ale też piękna i ponadczasowa. Dodatki to najbardziej wdzięczna kategoria, tutaj najłatwiej o produkty ekologiczne. Wiklinowe kosze, wazony ze szklanych butelek, doniczki – różne marki są dostępne na More Madam mogą być bardzo nowoczesne i bardzo ekologiczne zarazem. Uwielbiam papierowe lampy,  nie dość że są efektowne wizualnie i niedrogie to jeszcze można je łatwo zutylizować czy poddać recyklingowi. Kolejna kategoria to antyki, rzeczy z drugiej ręki z duszą i gwarancją jakości. Stare stylowe elementy pięknie łączą się nowoczesnymi, prostymi formami. Świetnie sprawdzą się w stylu retro czy boho, mogą ogrzać też minimalistyczne wnętrze.Fajnym sposobem na dekorację swojego domu oraz na relaksujące spędzenie czasu jest też rękodzieło. Popularne ostatnio makramy zawojowały Instagram i bardzo dobrze! Pamiętaj że w kwestii dodatków do mieszkania nie musisz się spieszyć. Miło przywieźć z wakacji świecznik czy lustro które będą nie tylko zdobić ale również przywoływać miłe wspomnienia. Tym bardziej jeśli jest lokalne rękodzieło. Dla osób, które mają trochę przestrzeni polecam obrazy i grafiki – fajnie jeśli będą niepowtarzalne np. namalowane przez ulubionego artystę.

If she’s amazing, she won’t be easy. If she’s easy, she won’t be amazing. “

Z tymi słowami Boba Marleya nie zgadzam się za bardzo jeśli chodzi o ludzi ale jeśli chodzi o budynki, zwłaszcza ekologiczne domy, podpisuję się w 100%. Wysiłek włożony w odpowiedni projekt i realizację na pewno zagwarantuje Ci niesamowity efekt!

Patrycja i Marta.


2 komentarze

Ania · 28 kwietnia 2020 o 15:43

Dużo interesujących informacji w duchu „mniej”. 🙂 Proszę poprawić bo zakradł się błąd językowy: poprawnie pisze się „w lecie”, a nie „w lato”. Pozdrawiam!

    Pani Jesień · 28 kwietnia 2020 o 21:17

    Bardzo, bardzo dziękuję!!! 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *