Hej!

Na blogu prowadziłam już serię wpisów ze szwalni i nie raz pisałam o odpowiedzialnej modzie, zatem przyszedł czas na buty, najbardziej oczywistą część garderoby. Tak się składa, że w trakcie swojej kariery zawodowej i pracy na etacie zdarzyło mi się obejmować funkcję kierowniczki sklepu obuwniczego polskiej marki sieciowej i o butach trochę wiem. Wpisałam w Google hasło ,,polskie obuwie” i niestety stwierdzam, że za to internet wie bardzo mało. Na pierwszym miejscu owszem, polskie, ale sieciówki, a co z manufakturami, rękodzielnikami?

Kto to jest szewc?

Czy szewc to taki zawód, który już wyginął, czy zostały tylko zakłady jak ze starych zdjęć z oldschoolowymi szyldami, gdzie Pan z wąsami co najwyżej naprawi Ci fleki? Ale kto teraz to w ogóle robi, prawda? Ceny oraz dostępność przeróżnego obuwia jest tak szeroka, że te przysłowiowe skarpetki to buty naszych czasów, które ciągle zmieniamy i być może przemysł obuwniczy dogania niesławny przemysł ubraniowy. Niestety, szewc to zawód zanikający, bo większość butów produkowana jest w fabrykach. Miałam okazję odwiedzić kiedyś taką fabrykę butów na południu Polski i to było doświadczenie pasjonujące tak samo, jak wizyta w szwalni. Musicie mieć świadomość, gdzie Wasze buty są wykonane i z czego, mam wrażenie, że mówi się tylko o ubraniach ostatnio, a o butach zdecydowanie za rzadko.

 

Od początku

Należy zrobić krok (boso) do tyłu, ponieważ nie sam wybór marki obuwia jest istotny. Ważne jest, żeby mieć świadomość z czego te buty są zrobione i co to oznacza dla nas jako użytkowników i co z takim butem się dzieje, gdy już go nie nosimy. Obecnie rynek zalewa Nas kolekcjami obuwniczymi równie gęsto, jak ubraniowymi. Warto wiedzieć i mądrze wybrać. Dla siebie i Planety.

Eko-skóra tylko z nazwy eko!

Eksperci definiują ekologiczną skórę jako skaj, dermę, dermatoid, ekoskórę, sztuczną skórę. Są to materiały mające imitować skórę naturalną, tymczasem jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą polichlorku winylu. Wyprodukowana całkowicie chemicznie, w całości sztuczna, syntetyczna, zatem jest to produkt całkowicie szkodliwy i nieekologiczny! A ten but będzie się rozkładał na wysypisku tyle samo, co plastik obok niego, przerażające! Nosząc plastikowe, sztuczne buty ze ,,złych” tkanin, które nie są ekologiczne nie przyczyniamy się do ratowania środowiska. Eko w nazwie ma na celu zwrócenie uwagi jedynie na fakt, że materiał nie jest pochodzenia zwierzęcego.

Natura?

Bezapelacyjną zaletą skór naturalnych jest właśnie ich naturalność. Większość wyrobów ze skóry naturalnej, produkuje się przy użyciu skóry bydlęcej. Jej charakterystyczny wygląd, faktura oraz zapach są wynikiem procesów przygotowujących skórę do wykorzystania w charakterze materiału, a więc wynikiem czyszczenia, garbowania, licowania oraz konserwacji. Ale… wybierając skórę naturalną postępujemy nieetycznie. Znaczący procent skór naturalnych pochodzi z hodowli zwierząt specjalizujących się w chowie krów przeznaczonych do uboju, którego głównym celem jest pozyskanie tego surowca. Oznacza to, że skóry zwierzęce nie są efektem ubocznym przemysłu mięsnego i uboju rzeźnego. Kwestie praw zwierząt oraz wysoka cena pozyskiwania skór naturalnych to główne przyczyny wzrostu popularności skór ekologicznych.

I bądź tu mądry! Najlepiej chodzić boso.

I co zatem wybrać?

Wiesz już, czym charakteryzują się materiały, dzięki czemu możesz świadomie wybrać ten, który Twoim zdaniem jest lepszy. Zaraz po uzyskaniu świadomości konsumenckiej z dziedziny obuwniczej i podjęciu decyzji odnośnie do waszego wyboru zachęcam do zapoznania się z rodzimym i lokalnych rynkiem obuwia i nie chodzi mi tutaj tylko o polskie sieciówki, ale o manufaktury. Wbrew pozorom Polska obuwnicza bardzo silnie stoi!

Były też wakacje w pracowni odzieży w rodzinnej manufakturze, były własnoręcznie robione ubranka dla lalek, były długie dni i godziny spędzone w obuwniczych manufakturach mojej rodziny. Te początki, ta pierwsza fascynacja tworzeniem, modą, kobiecością, to było coś wyjątkowego. Coś, co dało mi dużo, do czego – już później – zawsze chciałam wracać.

Ten fragment to taka bajka i ,,ziemia obiecana” przemysłu obuwniczego i tekstylnego, do którego zawsze chciałam Was zabrać. Złoty środek? Tak! Wybieraj buty tylko i wyłącznie robione w Polsce przez manufaktury i firmy, dla których ważna jest etyczna praca ludzi, którzy są godnie wynagradzani. Obuwie wyprodukowane w Polsce omija czasochłonny i przez to kosztowny oraz zanieczyszczający środowisko transport. Sprawdź, czy Twoje buty nie są pakowane w kolejną, niepotrzebną warstwę plasitku. Oczywiście, poszukałam i sprawdziłam za Was i zapraszam do bajki Kasi Kapusty, założycielki polskiej manufaktury Glamoursy. Marka Kasi doskonale wpisuje się w trend less waste i podchodzą jak najbardziej odpowiedzialnie mogą do produkcji swojego autorskiego obuwia. Jeżeli jeszcze nie możecie podjąć decyzji, to zajrzyjcie na Glamoursy.

Eko tip

Jeżeli wybierasz skórę naturalną, to alternatywnie kupuj buty ze skór odzyskanych z garbarni lub po upcyclingu – tutaj akurat torby i torebki, ale zdecydowanie warto poznać markę Argument. Marzą Ci się buty z recyclingu? Zerknij na Nomadic – sandały wykonane tylko i wyłącznie ze sznurka pochodzącego 100% z recyclingu! Bez względu na wybór, dbaj o swoje obuwie jak najlepiej, żeby służyło Tobie jak najdłużej, a potem oddaj je potrzebującym. I jeżeli nie ma dobrego wyboru w tej sytuacji, to zalecam umiar. Czy na pewno potrzebujesz trzech par adidasów do biegania, trzydziestu szpilek i kolejnych kozaków na zimę? O zdrowym, zakupowym umiarze przeczytacie tutaj oraz tutaj na przykładzie ubrań. Świetny poradnik do stworzenia kapsułkowej szafy znajdziecie u Kameralnej.

Marta


3 komentarze

kashienka z OdkrywajacAmeryke.pl · 30 sierpnia 2019 o 13:12

Zaintrygowałaś mnie zajawką tego wpisu na IG. Świetny temat, przyznam że sama nie miałam pojęcia o tym, że eko-skóra jest taka szkodliwa dla środowiska. Trudno zachować rozsądek w tym dzisiejszym konsumpcjonizmie. Ale już większa świadomość tematu i każdy mały krok w stronę świadomych wyborów to już coś. Ja jeszcze muszę popracować nad tym umiarem, bo w kwestii butów to tego mi brakuje… 😉
A co sądzisz o akcji Tomsów one for one? Bardzo mi sie to podobało, ale słyszałam też trochę kontrowersji..

Magda · 12 września 2019 o 11:22

Gratki Remba, fajny to twój blog! W dodatku służy dobremu ??

    Pani Jesień · 23 września 2019 o 18:53

    Dziękuję! <3 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *