Hej!

Tak długo obiecywałam nową kategorię mieszkaniową, ale jak to w życiu bywa, zawsze coś się nie udaje i przedłuża, ale nie ma już na co czekać! Właśnie te różne zawirowania zainspirowały mnie do napisania pierwszego postu w nowej kategorii Eko Mieszkanie. I niechaj dniem otwarcia będzie Dzień Środowiska 🙂  Eko Mieszkanie – start! Pierwotnie miało to być miejsce, w którym będę opisywała remont mieszkania od zrywania i przenoszenia ścian i podłóg ze szczegółowym opisem prac i poradami, jak wykorzystać absolutnie wszystko na takiej budowie oraz jak oddawać odpady, które nam się już nie przydadzą. I spokojnie, taki cykl też będzie, ale troszkę później. Dzisiaj zaczynam lajtowo, krok po kroku.

Nie mam…

Nie mam czasu, nie mam pieniędzy – zwykle wtedy dokonujemy złych wyborów. Nie trzeba wydać fortuny, żeby mieć ładne i zadbane mieszkanie pasujące do aktualnych trendów i naszego gustu. Z mojego punktu widzenia, czasem samo odgruzowanie i porządne sprzątnięcie mieszkania działa cuda i wnosi powiew świeżości. Tutaj znajdziecie porady odnośnie do odgruzowania, tutaj ekologiczne podejście do sprzątania. No, w ostateczności poprzesuwanie mebli – takie świąteczne porządki polecam co kwartał 😉 Ale jest moment w którym i to już nie wystarcza. I co wtedy, malowanie i urlop na remont? Nie musisz też wydawać fortuny na tonę tekstyliów, które zniszczą się lub znudzą Ci w kolejnym sezonie. Dzięki plakatowi, wielkoformatowemu wydrukowi, fototapecie czy tapecie możesz przenieść się w miejsce, które kochasz, a jest daleko. Taką funkcję pełnią zdjęcia w domu, a dlaczego nie plakaty? Mój Mąż, tak jak i ja, kocha Tatry, nasz drugi dom. W sypialni zawisł wyjątkowy plakat Tatry – autor to nieżyjący już niestety (kwiecień br.) Ryszard Kaja.

Ściany mają uszy

I oczy i uszy i potrafią skłonić w refleksji i rozśmieszyć w gorszą pogodę, inspirować! Plakaty! Taki jeden mały, lub większy plakat potrafi całkowicie odmienić wnętrze, ale nie tylko Twojego mieszkania! Zabawny lub pouczający napis, na który patrzysz codziennie, potrafi odmienić Twoje wnętrze 🙂 O ile milej zmywa się naczynia w towarzystwie plakatu z napisem ,,Kiedy zmywasz naczynia, gdzieś na świecie rodzi się jednorożec” albo czytać z Mólem Książkowym – plakaty Pan Lis.

Takie małe-duże przekaźniki dobrych emocji wypływają pozytywnie na domowników i są piękną ozdobą do każdego mieszkania. Nie drogiego trzeba remontu! W łazience pomyślałam, może nad morze? W końcu to takie miejsce w domu, gdzie woda jest najważniejsza. Remontując łazienkę, postawiłam na totalny minimalizm, więc potrzebuję czegoś do nadania ducha temu wnętrzu. Duszek Bałtyku czuwa nad pokojem i spokojem w łazience 🙂

 

Towarzyszy mu wspomnienie ciepłego lata na Helu, minimalistyczna ilustracja Anna Szenborn Bałtyk dostępna w DECOR MINT. Chcesz w łazience spa rodem z Bali? Wykorzystaj liściastą tapetę!

 

Jak podejść do sprawy ekologicznie?

Nie byłabym sobą, gdybym nie zastanowiła się nad pomysłem i sprawiła, żeby był w zgodzie z zasadami, które sobie założyłam i wprowadzam małymi kroczkami. Nie jest problemem kupno najmodniejszych wzorów sezonu z Instagrama, dlatego wybieraj polskich grafików i twórców. Szukaj polskich producentów. Oprócz tego, że wspierasz lokalny biznes, to jeszcze zmniejszasz potrzebę często drogiej i nieekonomicznej i nieekologicznej przesyłki. O ile ładniej i wiarygodniej będzie wyglądała fototapeta Twojego miasta wykonana przez lokalnego designera? Ja nie wiem, nie znam się, zarobiona jestem, i tutaj z pomocą przychodzi DECOR MINT. Polski sklep i producent, w którym znajdziesz inspirację na każde wnętrze i na każdą kieszeń. Na ich stronie znajdziesz blog, który podzielony na sekcje projektowanie, inspiracje, design i sztuka pomogą Ci wybrać w sposób mądry i świadomy. Minimalistyczne podejście właścicieli widać na stronie, w wyborze twórców i plakatów oraz interfejsie strony. Znajdziesz tam konkrety ze świata designu. i nie wydasz fortuny.

Trzymamy się ramy…

Obraz na ścianę niewymagający dodatkowej ramy? Tak! Nasze obrazy nie wymagają użycia ram. Nadruk na płótnie Canvas obejmuje także jego boki pokrywające sosnowe krosno. Dzięki temu obrazy stanowią gotową dekorację.

Ja staroświecko jednak przystąpiłam do obmyślania kolorów ramek na moje plakaty. Myśląc nad dizajnem i personalizacją swoich ścian nie chciałam popełnić błędu sprzed paru lat. Decydując się na zmianę wystroju plakatami trzeba jeszcze zainwestować w ramkę. Teraz znalazłam Pana Szklarza na jednym z podwórzy w centrum miasta, zupełnie niedaleko mojego mieszkania. Przemiły Pan w olschoolowym zakładzie zrobił mi ramki na wymiar, ze szkła i w drewnianej oprawie. Nie zapłaciłam kolosalnie więcej niż za plastik w plastiku a mam rzecz wykonaną za zamówienie, ekologiczną i na zawsze. Nie kupujcie plastikowego byle czego w sieciówkach – to byle co, które wyląduje w śmietniku a potem w ziemi. Szkło można recyklingować w nieskończoność. Kojarzycie stare, drewniane ramki w komisach czy na pchlich targach? Poszukajcie perełek tam! Taka ramka raz kupiona u szklarza starcza raz na całe życie.

Tapeta nie tylko na telefon

Teraz całkowita zmiana wystroju pokoju nie oznacza konieczności rozłożenia folii w całym mieszkaniu i obwinięciem nią siebie i jeszcze kota najlepiej. Alternatywnie, proponuję tapetę, której też już się nie klei jak w dawnych czasach – na klej, który nie klei. Pamiętacie te sceny ze starych seriali, wielki pędzel, wiadro kleju i porwana tapeta? Myślę, że przez to i wzory kojarzone raczej z głębokim PRL-em tapety odeszły do lamusa. Również dzięki nowym technologiom oraz niebanalnym i niepowtarzalnym wzorom, tapety przeżywają obecnie renesans, nałożenie ich na ścianę również nie przypomina już Armageddonu. Olbrzymi wybór tapet samoprzylepnych, KTÓRE W RAZIE POTRZEBY MOŻESZ PRZEKLEJAĆ Z MIEJSCA NA MIEJSCE, zadowoli nawet najbardziej niezdecydowanych. Tkanina, na której nadrukowane są wzory dekoracji jest niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia – od rozdarć, po porysowania. Ponadto wykonany na niej nadruk nie schodzi i nie rozmazuje się od wpływem wilgoci, co pozwala czyścić dekoracje przy użyciu wilgotnej szmatki. Ale, jeżeli nie jesteś pewna, możesz równie dobrze zamówić próbki… a potem wykorzystać je jako tła fotograficzne 😉 I tutaj zachęcam do przeglądania projektów polskich grafików, rysowników, designerów. Uwierzcie mi, że po zapoznaniu się z ofertą polskich tapet… nie mam tyle ścian, żeby pomieścić je wszystkie! I tutaj również z pomocą przychodzi DECOR MINT. Ja testuję ciemną tapetę, której wcześniej bym pewnie nawet nie brała pod uwagę, ale magia próbek robi swoje!

Klej, którym pokryta jest spodnia warstwa tapety samoprzylepnej z patternem, wyróżnia się trwałością. Oznacza to, że dekoracje można dowolnie repozycjonować. Zarówno w przypadku, gdy tapeta zostanie zamontowana krzywo, jak i w sytuacji, w której zmieni się jej miejsce docelowe.

 

Marta.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *